Географічна довідка
Територія Новопсковського району займає 1,623 тис. км2, що становить 6% від території всієї Луганської області.
На сході район межує з Марківським, на півдні - зі Старобільським, на заході - з Білокуракинським районами Луганської області, на півночі - з Ровеньківским районом Бєлгородської області та Кантемирівським районом Воронезької області Російської Федерації.
Територією Новопсковського району проходить державний кордон протяжністю 75 км.
Відстань шосейними дорогами від смт. Новопсков до м.Київ – 751 км, до м. Луганськ - 135 км, до м. Сєвєродонецьк – 91 км. В районі налічується 278,1 км автошляхів, з них: 110,5 км - це дороги державного значення, 167,6 км - місцевого.
Район розташований у північно-східній частині Луганської області на Старобільському плато, яке має загальний ухил місцевості в південному напрямку, в сторону Сіверського Дінця. При цьому абсолютні висоти знижуються з 216 до 50 метрів.
На території району знаходяться відкладення крейди, мергелю, піщаника, вапняку, які були утворенні в результаті розкладу останків тваринного та рослинного світу. До теперішнього часу на території Новопскова і навколишніх сіл можна знайти відбитки та закам’янілості, що зберегли на собі сліди первісних папоротей і молюсків. На правому березі ріки Айдар на захід від Новопскова, поклади крейди, які в долині річки досягають товщини понад 300 метрів. На території Новопсковського району в селах Осинове і Макартетине виявлені невеликі запаси залізної руди.
2% земельної площі району займають ліси, лісопокривні площі та водойми, які складають 13,5 тис га. Сільськогосподарські угіддя займають 132,9 тис га, із них під ріллю обробляється 95,0 тис га. Понад 1,5 тис га займають косовиці та пасовища.
Рослинність нараховує понад 1500 видів, з яких 160 є лікарськими. 80 видів рослин занесені до сторінок Червоної книги України, зокрема і окраса новопсковського краю - піон тонколистий, в народі названий «воронцем».
В тваринному світі трапляються сліпаки, ховрахи, миші полівки. В чагарникових заростях можна зустріти фазана, куріпку, перепела, плиску, мухоловку. А також боривітра, канюка, які містять свої гнізда на високих деревах, у лісосмугах. З плазунів зустрічається гадюка степова, вуж, ящірка. Але окраса тваринного світу нашого краю це цілі колонії байбаків, які вітаються свистом і належать до родини Білячих. До нас байбаки прикочували зі Стрілецького заповідника та розповсюдились по території всього району.
Середньорічні температури по району: літня + 22,1 С, зимова – 2,1С.
Кількість опадів: 340 мм на рік.
На території району протікають 6 річок, найбільші з них – Айдар зі своїми притоками: річками Біла та Кам’янка. Крім того, на території району є кілька невеликих, мілководних замулених озер, максимальна глибина яких не перевищує 2-3 метрів. У долині річки Айдар знаходяться озера Закотнянске, Глибоке, Плавневе, які утворилися внаслідок зміни русла річки та наявності джерел підземних вод. Також на території району є рукотворні ставки та водосховища, зокрема в селах Рогове, Донцівка, Кам’янка, Новобіла, Піски, Риб’янцеве, Осинове, Булавинівка. Площа водойм, багатих рибою, перевищує 500 га.
Район славиться своїми чистими джерелами, артезіанськими водами, мінеральними водами - гідрокарбонатно-кальцієво-магнієвими, слаболужними, типу «Миргородської», багато хто з яких мають лікувальні властивості.
Новопсковський край має кілька природно-заповідних територій: заповідні урочища, лісові заказники і т.д. Під охороною знаходяться 380 об'єктів археологічної спадщини, з них - 10 поселень, 30 окремих курганів, 80 курганних груп, 33 пам'ятника історії і культури, 3 пам'ятки архітектури. До складу природно-заповідного фонду району входять 14 об’єктів, площею 5741,6241 га, що становить близько 3,5 % від загальної площі району, а саме: заказник лісовий «Білолуцький» (450 га); пам’ятка природно геологічна «Осинівські піщаники» (5 га); заказник лісовий «Новопсковський» (1186 га); заповідне урочище «Огидне» (71 га); заповідне урочище «Луг» (117 га); ботанічна пам’ятка природи «Новобіла» (2407,12 га); заказник іхтіологічний «Айдарський» (192 га); ботанічна пам’ятка природи «Осинівська» (116 га); заповідне урочище «Зуєв ліс» (47 га); заповідне урочище «Московське» (104 га); ботанічний заказник «Крейдяні скелі» (97,1884 га); ботанічний заказник «Новорозсошанський» (135,3576 га); ландшафтний заказник «Кам’янський» (515,4626 га); ландшафтний заказник «Донцівський» (298,4955 га).
За екологічними характеристиками район є одним із сприятливих не тільки в області, а й в Україні. Тут розташований популярний в східній Україні санаторій «Перлина».
Новопсковський район – край багатий на рекреаційні ресурси, з потужним економічним потенціалом, сприятливим для розвитку міжрегіональної та міжнародної співпраці.