Новопсковська районна рада

Посилено відповідальність за несплату аліментів

 

Кожна 
дитина має право на рівень життя, 
достатній для її фізичного, 
інтелектуального, морального, культурного, 
духовного і соціального розвитк
у
(стаття 8 Закону України "Про охорону дитинства")

Посилено відповідальність за несплату аліментів

   З метою розширення доступу до загальнонаціонального правопросвітницького проекту “Я маю право!” та інформування громадян, спеціалісти відділу Новопсковське бюро правової допомоги Старобільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги доводять до відома таку інформацію.                                                    
  Відповідно до ч. 2. ст. 51 Конституції України, батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття. Повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. 
   Статтею 181 Сімейного кодексу України  визначені способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину, які визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів. 
   Порядок стягнення аліментів визначається Законом України “Про виконавче провадження”, а саме статтею 71. За наявності заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці. 
   Виконавець зобов’язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця та повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі:              

1) надходження виконавчого документа на виконання від стягувача;                                             
2) подання заяви стягувачем або боржником;                                                                           
3) надіслання постанови на підприємство, в установу, організацію, до фізичної особи - підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи;                                                                                                        
4) надіслання виконавчого документа за належністю до іншого органу державної виконавчої служби;                      5) закінчення виконавчого провадження.                                                                                             
   Розділ 9 Закону повідомляє, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:  
1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;                          
2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;                       
3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;                                                   
4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.                                                    
   Постанови, надсилаються сторонам для відома не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.                                                                                                                                     
    Крім того стаття 164 Кримінального кодексу України передбачає, що злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.                                     
   Ст. 192 СК передбачено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів – у разі зміни матеріального або родинного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них тощо.
   За більш детальною інформацією запрошуємо звернутися до відділу Новопсковське бюро правової допомоги Старбільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке розташоване за адресою: Луганська область, смт. Новопсков, вул. Українська, 114. тел. для довідок: 0997430378.